Najważniejsze festiwale filmowe w Polsce

Nowości

Czy wiecie, że każdego roku tylko w Polsce odbywa się co najmniej kilkadziesiąt festiwali filmowych? Co więcej, niektóre z nich wpisały się już na stałe w grafik najlepszych eventów tego rodzaju, jakie organizowane są na terenie całej Europy a nawet świata. Najlepsze polskie festiwale filmowe organizowane są coraz częściej na tym samym poziomie co niemiecki Berlinale.

Do najbardziej popularnych festiwalu w Polsce zalicza się z całą pewnością Off Plus Camera, festiwal, który w tym roku organizowany był w dniach od 1 do 10 maja. To jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w ciągu całego roku odbywa się w Krakowie i można śmiało potwierdzić, że każdego roku jego trwania przybywa tysiące nowych miłośników seansów na wielkim ekranie.

Wśród najważniejszych festiwali wymienia się także Orange kino letnie. To wakacyjna inicjatywa powstała przy współpracy z operatorem sieci komórkowych. Dzięki temu przez cały sezon letni całkowicie za darmo turyści mają okazję oglądać najlepsze produkcje filmowe siedząc na sopockim molo bądź spacerując po zakopiańskich Krupówkach.

Warto opisać również najsłynniejszy chyba polski festiwal. To Festiwal Filmowy w Gdyni, który w tym roku organizowany będzie w dniach od 14 do 19 września. To z całą pewnością festiwal, na którym prezentowane są premierowe produkcje z filmowego świata, ale również miejsce prestiżowe dla polskich artystów. Obecność na festiwalu gwiazd jest wielce doceniana a zdobycie głównej nagrody, czyli Złotych Lwów otwiera filmowym produkcjom i osób w nie zaangażowanych drzwi do „wielkiego świata”.

Warto również podkreślić, że w Polsce organizowanych jest szereg imprez niszowych tego rodzaju. Tutaj wymienić można chociażby olsztyński WAMA Film Festival, który ma miejsce w październiku czy Festiwal Filmów Optymistycznych, jakie odbędzie się w Rzeszowie.

Oprócz tego spora liczba wydarzeń filmowych ma miejsce biorąc pod uwagę twórczość o charakterystycznym gatunku, to między innymi Festiwal Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horrorów w Bielawie, Warszawski Festiwal Filmów o tematyce Żydowskiej oraz Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych.

Na uwagę zasługują też wydarzenia, których istotą jest propagowanie filmów produkowanych poza Polską. Tym samym, dużym powodzeniem cieszy się Tydzień Kina Hiszpańskiego, Festiwal Filmów Afrykańskich czy Ińskie Lato Filmowe.

Jak widać wybór festiwali filmowych jest ogromny a miłośnicy dzieł wyświetlanych na wielkim ekranie mają w czym wybierać. Festiwale organizowane są przez cały rok i to w różnych zakątkach naszego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *